ZOSIA I BASIA DRAGAN

ANIMATORKI

Zofia i Basia Dragan, mama i córka, osoby bardzo różne… Łączy je świat bukówieckich tradycji i wartości, muzyka, tańce, śpiewy i Zespół Regionalny Nowe Lotko, a raczej niemała gromada dzieci z Zespołu.
Obie mieszkają w Bukówcu od dnia urodzin, tylko lata studiów spędziły poza nim. Po studiach wróciły, choć przyjaciele i znajomi nie widzieli w tym przyszłości… Wróciły i nigdy nie żałowały, bo jak twierdzą – jeśli ma się skrzydła do lotu, można je rozwinąć wszędzie.
Z Zespołem Nowe Lotko (wcześniej Szkolnym Zespołem Regionalnym) Zofia związana jest od 50 lat – tańczyła w jego pierwszym składzie, potem przygrywała mu na skrzypcach, od 31 lat go prowadzi. Basia zaczęła tańczyć w Zespole 24 lata temu, od 8 lat jest jego instruktorem. Związki te są pełne pasji i bezinteresowne.
Przy całej tej pasji do „starego”, zmiany we współczesnym sposobie życia nie tylko akceptują, ale starają się kulturę ludową rozwijać tak, by dla współczesnych odbiorców była atrakcyjna. Pokazują, że nie musimy poddawać się pustym trendom, obcym modom, szalonej pogoni za „nowym”. Przyjaźń, życzliwe zainteresowanie, zabawa własnymi obyczajami, językiem, muzyką, wnosi w życie wiele pozytywnych wartości. A w Bukówcu jest o czym mówić i co robić…
Nie chcą, by tradycyjna kultura, zachowana w Bukówcu przez tyle wieków, miała teraz zaginąć. Wiedzą, że nie są same w tym zamiarze, są bukówieckie zespoły i kapele, są Bukówczanie otwarci na tradycję, czynnie lub biernie ją popierający (chociażby jako widzowie), jest coraz więcej fanów (to chyba właściwe określenie) spoza Bukówca.
Dla Zofii i Basi kluczową sprawą jest przekonać dzieci i młodzież o niezwyklej wartości bukówieckiej kultury i tradycji, przekonać kolejne pokolenia dzieci z Zespołu Nowe Lotko, że robią coś niezwykłego, coś unikatowego, i że robią to świetnie. Truizmy o małym Jasiu, o skorupce, są niestety prawdziwe…
Jak przekonać dzieci? Mówić im o tym, że robią coś wspaniałego, wyzwalać je z kompleksów wpędzanych przez mniej świadomych (a nieraz i zazdrosnych) rówieśników – i nie tylko. Jednak mówić to muszą ludzie z zewnątrz, widzowie, obserwatorzy, sympatycy! I to nie mówić opiekunom, jak to zwykle bywa, tylko podejść do dzieciaków, do młodych ludzi i wprost im to powiedzieć. Niech nasze dzieci uwierzą w siebie i w moc naszej pięknej, rodzimej tradycji.

FILM

FILM 360

Rozejrzyj się!

KONTAKT

 

 

Zainteresował Cię świat naszego bohatera? Masz pytania? A może propozycje współpracy?
Skontaktuj się z nim.

Zofia Dragan
tel. 605 646 262
zofia_dragan@o2.pl